Zelená Libuš

Small town atmosphere, big city comfort

Zelená Libuš

od 2 885 968 Kč Zobrazit ceník

Project in a nutshell

Location

Prague 12 - Libuš

Finished

12/2019

Type of project

Apartment house

Number of floors

8

Real estate on offer

Apartments, commercial spaces

Number of units

66 apartments, 6 commercial spaces

VÁHÁTE MEZI VÝHODAMI BYDLENÍ V METROPOLI A KLIDEM MALOMĚSTA? NA LIBUŠI NAJDETE OBOJÍ. Libuš je jedna z nejklidnějších částí Prahy s neopakovatelnou maloměstskou atmosférou. Můžete si zde se svými blízkými užívat zeleň, klid a bezpečí, na které je Praha skoupá. Přitom do centra metropole se dostanete za třicet minut, na budoucí stanici metra za pět minut. Dopřejte své rodině zdravý, moderní a úsporný domov v klidném prostředí, ale s veškerým komfortem metropole. Nízkoenergetický dům s předzahrádkami, balkony a terasami je vyvýšený, oddělený od okolního terénu. To prohlubuje pocit bezpečí a komorní atmosféru bydlení.

Flat pricelist

Filtrace nabízených bytů

(0)

Filtrace

Type

FACES

Floor

State

Bytová jednotka

Prices above are tentative and for your information only. The final purchase price will be confirmed by the sales representative and becomes binding with the signing of purchase kontract.

Construction

PROJECT CHARACTERISTICS

 • Ideal family housing in a peaceful part of Prague.
 • Libuš metro station and the end stop for a tram line in the near future.
 • The green space and safety of a small town, only 25 minutes from the city centre.
 • An ingenious layout, a great purchase price.
 • A passive building with front gardens, balconies and terraces.
 • A healthy internal environment thanks to the managed ventilation system.
 • Full civic facilities.
 • The seven-storey building meets the highest requirements for efficiency, aesthetics and comfort.

LOCATION

600 m² of new retail space, whose character will be chosen most practically with regard to the everyday needs of local people, will be built in the neighbourhood. Nearby you will find everything that a family needs for a good life: nurseries, schools, shops, restaurants, doctors and sports facilities.

The V Hrobech natural heritage area, which has rare types of plants, is a great place for walks in the surrounding area, as is Kamýk Forest Park, Modřany Gorge and Kunratice Stream. You will be close to the best-known Vietnamese market, Sapa, where you can enjoy the best Phó in Prague.

Future residents of the new building can look forward to an ideal location combining the open countryside and easy access to the centre of Prague.  A new metro station on line D and the end station for a tram line will be built in the location in the near future. This will increase the area’s attractiveness and the commuting time to the centre of Prague will be reduced to the minimum.

2 minutes

Albert, Žabka

Thomayer hospital

10 minutes

Modřany, Kunratice

15 minutes

Map of Location

Project standards

Studio Notakio offers professional interior design services from personal consultations to implementation of a client’s ideas and complete realisation. The largest and most important inspiration for the future creative concept is always the client’s view of the matter and a personal approach by the studio. Thanks to its wealth of experience and monitoring of current trends, Notakio gives its clients practical tips on how to deal with the specific requirements of an interior. For the creation of a cosy home the studio prefers natural materials and links them to modern, stylish fittings.

With the help of a 3D visualisation it has the option of verifying a proposed solution for an interior and examining new materials, compositions and colours in a virtual environment. Notakio arranges materials, realises designs and prepares an apartment for moving in.

NOTAKIO_studio

Financing

STANDARD PAYMENT SCHEDULE

 • Reservation ContractReservation fee totalling CZK 50,000 for an apartment with a layout of two rooms + kitchenette, CZK 80,000 for an apartment with a layout of three rooms + kitchenette and CZK 120,000 for an apartment with a layout of four rooms + kitchenette, payable within five days of the conclusion of the reservation contract.
 • Conclusion of Agreement on Future ContractA payment of up to 20% of the price of the apartment within 10 days of the conclusion of the agreement on future purchase contract.
 • Notification of Completion of Building ShellPayment totalling 45% of the price of the apartment - payment within 10 days of the delivery of a notification of completion of building shell, the entry of the building under construction in the land registry and the entry of a lien in favour of the client’s financing bank in the land registry.
 • Notification of Completion of Distribution Networks and PlasterworkPayment totalling 25% of the price of the apartment - payment within 10 days of delivery of notification of completion of distribution networks and plasterwork - documented by an entry in the site log or photographic documentation at the request of the financing bank or appraiser.
 • Notification of Occupation Approval of BuildingAn additional payment of 10% of the price of the apartment taking into consideration the reservation fee paid - payment within 10 days of the delivery of notification of occupation approval of the building, before the signature of the purchase contract.
 • Signature of Purchase Contract and Handover of Apartment

Team

Michal Březnický

Projektový manažer

Řídí projekty nejen po technické, ale i ekonomické stránce. Komunikuje s úřady a projektanty a koordinuje dodavatele stavby. Organizuje výrobní složky, kontroluje prováděné práce na stavbě a v neposlední řadě hlídá harmonogram výstavby, aby byl Váš nový domov hotový včas. Úzce spolupracuje se specialisty prodeje.

Lenka Okáliová

Specialista prodeje

Je tím, kdo o Vás, naše klienty, pečuje od prvního kontaktu až po předání nemovitosti. O projektu ví téměř vše, neboť je jeho součástí zpravidla od jeho zrodu. Je tedy tím pravým člověkem, na kterého se můžete s důvěrou obrátit. Úzce spolupracuje s koordinátorem klientských změn a partnerského programu a také s kolegyněmi z podpory prodeje, které jsou její pravou rukou v průběhu celého projektu.

Hana Vaculíková

Koordinátor klientských změn a partnerského programu

Poprvé se s ní setkáte při podpisu Smlouvy o smlouvě budoucí. Provede Vás procesem klientských změn a představí možnosti vybavení Vašeho nového bytu. Doporučí Vám zvýhodněné nabídky či konzultace zdarma u našich ověřených a spolehlivých partnerů. Také od ní obdržíte zákaznickou kartu JRD plnou výhod. Napište si o ni!

Documents

Questions ?
 

Still here? And are you interested in healthy housing?
Download our advisor so you know how to get it!