Druhý LiDAR pro JRD

JRD pořizuje už druhé zařízení na měření větru pro větrné elektrárny. Jedná se o technologii LiDAR a dorazila k nám až z Anglie. Cesta vedla přes Německo, kde byla tato technologie dovybavena kontejnerem, solárními panely, GPS, kamerou, celkovým energetickým hospodářstvím nebo třeba palivovým článkem (který je ekologickým zdrojem energie).
Takto vybavený LiDAR jsme vlastními silami přepravili do ČR, nainstalovali, zapojili a zprovoznili. A již tento týden nám měří povětrnostní podmínky na nové lokaci.
Co je to LiDAR?
LiDAR (Light Detection and Ranging), je inovativní technologie, která se stala klíčovým nástrojem výběru vhodných lokalit pro stavbu větrných elektráren.
Princip LiDARu je vlastně jednoduchý. LiDAR vysílá laserové paprsky a měří, jak dlouho trvá, než se odrazí zpátky k senzoru. Z toho si s pomocí GPS spočítá vzdálenost a hloubku či výšku pohybujících se částic ve vzduchu, od kterých se odrazily.
Jinými slovy řečeno, díky tomuto zařízení dokážeme zjistit, s jakou rychlostí větru můžeme počítat ve výšce, ve které se bude nacházet rotor budoucí větrné elektrárny. Podle naměřených hodnot pak určíme, zda je lokalita pro výstavbu větrného parku vhodná, nebo ne.
Co se děje kolem nás