Jak funguje chlazení stropem
Chlazení pomocí aktivovaného betonového jádra se doposud využívalo spíše v komerčních budovách a typicky v kancelářských prostorech. V JRD se ale k této metodě přikláníme i při stavbě bydlení. Má totiž nesporně mnoho výhod.
Jak vypadá aktivované betonové jádro?
Moderní systém pro regulaci teploty – i tak by se dalo nazvat chlazení skrze aktivované betonové jádro. Celý systém totiž využívá stávající tepelnou kapacitu budovy a nevyžaduje proto instalaci dalšího, ve většině případů konvenčního systému. Tedy typicky například nevzhledné potrubí napojené na klimatizaci.
Místo dodatečné instalace potrubí pro zprovoznění klimatizace se v případě aktivace betonového jádra instaluje potrubí přímo mezi betonové podlahy a stropy. Celý systém je tak skrytý, takže při zařizování místností se nebudete muset potýkat s nevzhledným designem.
Provoz je navíc zcela tichý, protože venkovní chladicí jednotku s ventilátorem a kompresorem umisťujeme na střechu či jiné místo, kde nebude nikoho rušit. Nehrozí proto, že byste nemohli v noci spát, protože vás ruší zapnutá klimatizace či větrák. Aktivované betonové jádro vám chladí místnost na teplotu příjemnou ke spánku, aniž byste ho přitom slyšeli.
A jak funguje?
Po spuštění pak aktivované betonové jádro funguje tak, že přímo aktivuje hmotu budovy. Studená, potažmo horká voda cirkuluje potrubím v betonovém jádru, a to díky využití čerpadla země-voda. Využívá tím vlastnosti stavebního materiálu, v tomto případě betonu, aby regulovalo teplotu v bytové jednotce. Vlastnosti stavebního materiálu lze v létě využít ke chlazení objektu a v zimě naopak k jeho vytápění.
V JRD využíváme tzv. sálavé chlazení a vytápění pomocí aktivovaného betonového jádra. Co to znamená? Systém v tomto případě funguje na základě tepelné vazby. K ovlivňování teploty betonu využíváme průtok vody skrze celou soustavu. Celá budova tak funguje jako jakýsi živý organismus, kdy je k regulaci teploty využívána hmota celé budovy. V zimě systémem cirkuluje horká voda, v létě naopak studená.
Je to efektivní? Velmi
O tom, jak může být takový systém v létě užitečný, se přesvědčil Jak Řežáb, zakladatel a majitel JRD. Při zátěžovém textu na Císařské vinici kromě sálavého chladu naměřil i teplotu betonových konstrukcí 19 °C.
Chlazení pomocí aktivovaného betonového jádra je navíc efektivnější i po technické stránce. Je to způsobeno tím, že voda má mnohem větší hustotu než vzduch. V praxi tak přenos energie v betonovém jádru probíhá účinněji při využití výrazně menšího prostoru.
Vytápění aktivovaným betonovým jádrem je levnější
Systém chlazení a potažmo i vytápění pomocí aktivovaného betonového jádra je výrazně méně finančně nákladný než klasické konvenční možnosti. Například v létě totiž systém chlazení funguje následovně. V noci probíhá ochlazení stropu, které následně během parného dne může absorbovat teplo z celé budovy do sebe. Díky tomu může zajistit v celé bytové jednotce příjemné klima.
Celý provoz je navíc výrazně méně náročný na spotřebu elektrické energie, což neplatí například o konvenčních klimatizacích.
Co se děje kolem nás