Energetika/Newsletter / 18.09.2024

Kolik krajů by pokryla největší česká solární elektrárna a další zajímavosti

Campfire background

Fotovoltaické elektrárny jsou v České republice populární a v posledních letech zažívají boom. Podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu bylo ke konci roku 2023 evidováno celkem 167 tisíc připojených solárních elektráren. A více než 116 tisíc z nich bylo připojeno právě v posledních 2 letech.

FVE panely si instalují lidé na své rodinné domy, garáže či na zahrady, ale výjimkou nejsou ani firmy nebo obchodní řetězce či supermarkety, které se rozhodly jít cestou udržitelnosti a využívat více obnovitelných zdrojů energie.

Solární elektrárny jsou k tomu ideální, jelikož využívají prakticky nevyčerpatelný zdroj energie – sluneční záření. Při výrobě navíc neprodukují žádné emise. Výroba elektřiny probíhá za využití tzv. fotoelektrického jevu. Působením slunečního záření na tmavou plochu fotovoltaických panelů vzniká stejnosměrný elektrický proud. Střídač se pak postará o přeměnu stejnosměrného proudu na střídavý, který následně napájí elektrická zařízení, například myčku, pračku, lednici, ale může nabíjet i třeba elektromobil.

Solární elektrárny mají ale mnohem širší využití. Ve světě existují obrovské solární ekosystémy, které mohou napájet celá města.

 

1 – Největší solární elektrárna se nachází v Číně

Čína nedrží prvenství jen co se týče nejvýkonnější větrné elektrárny, ale i té solární. Největší solární komplex na světě se jmenuje Xinjiang Midong a byl spuštěn teprve letos na konci května. Nachází se severozápadně od čínského města Urumči a stojí za ním společnost Power Construction Corp of China. Fotovoltaické panely zde pokrývají rozlohu 133 133 km2, přičemž do budoucna se předpokládá, že dojde ještě k rozšíření.

Celý komplex má výkon 5 GW, což je pro porovnání přibližně dva a půl krát vyšší výkon, než jakého dosáhne naše jaderná elektrárna Temelín. Zároveň se očekává, že tento komplex za rok vyrobí 6,09 TWh elektřiny, což by mělo pokrýt roční spotřebu přibližně 3 milionu čínských domácností. Tedy zhruba tolik, kolik čítá počet obyvatel v Praze, Středočeském kraji a Libereckém kraji dohromady.

V JRD jsme rádi, že Čína takto aktivně investuje prostředky do obnovitelných zdrojů energie. Patří totiž zároveň mezi největší znečišťovatele ovzduší na planetě. Vybudováním větrných a solárních elektráren tak alespoň částečně snižuje svou závislost na spalování uhlí, které generuje velké množství emisí.

 

2 – Fotovoltaika může být prakticky kdekoliv. Třeba i na mostě

Běžně jsou fotovoltaické panely instalovány na střechy budov, ať už jde o rodinné domy nebo o komerční budovy. Alternativně je lze umístit třeba i na střechy garáží. Případně se staví celé fotovoltaické farmy, kde jsou panely skládány v konstrukcích přímo na zem. Při výstavbě se ale meze nekladou a s trochou šikovnosti může být solární panel umístěn téměř kdekoliv.

Tím se řídili architekti ve Velké Británii a na londýnský železniční most u stanice Blackfriers se jim podařilo umístit 4400 solárních panelů. Most přes řeku Temží díky tomu pokrývá polovinu roční spotřeby energie této železniční stanice. Emise oxidu uhličitého se tím snížily o 511 tun ročně.

Projekt byl spuštěn v roce 2014 stály za ním společnosti First Capital Connect (správce londýnského úseku železniční nákladní přepravy) a Solarcentury. Nápad umístit fotovoltaické panely na most byl tehdy inovativní. Londýn je město s velkým počtem obyvatel, často se mluví až o přelidnění a navíc o velkém množství turistů. Místa tu tedy není nazbyt. Svrchní konstrukce železničního mostu by ale zůstala v každém případě nevyužitá, a tak solární panely neblokují žádný prostor, o který by byla nouze. Může tak sloužit jako inspirace pro další podobné projekty.

Podle společnosti Solarcentury má navíc zastínění vlaku pomocí panelů i malý vliv na snížení spotřeby energie na klimatizaci. A to se podle nás také počítá.

 

3 – I u nás vznikají zajímavé projekty

Cestou zelenější energie se u nás nevydávají jen domácnosti, ale také firmy. Například obchodní Centrum Černý Most v Praze se jako první nákupní centrum v Česku rozhodlo pro instalaci fotovoltaiky. Ta vznikla v roce 2023 na střeše obchodního centra a pokrývá plochu o rozloze 5500 m2. Dosahuje výkonu 400 MWh, což by pokrylo spotřebu přibližně 100 českých domácností. V obchodním centru pak pokrývá roční spotřebu přibližně 5 % společných prostor. Do budoucna pak centrum zvažuje ještě další rozšíření.

Panely instalovala společnost ČEZ ESCO, která musela využít technologii half-cut. Ta pracuje s faktorem částečného zastínění fotovoltaického panelu. Ten je proto navržen tak, aby vyráběl elektřinu i v případě, že na část panelu dopadá stín, například ze sloupu.

A zajímavý projekt aktuálně vzniká také v Mostě. Město se rozhodlo umístit solární panely na střechu místní sportovní haly a zimního stadionu. Aktuálně probíhá usazování panelů na střechy a obě elektrárny by měly začít vyrábět elektřinu na konci letošního roku. Očekávaný výkon se pohybuje okolo 409 MWh, stejně jako u obchodního centra v Praze.

Co se děje kolem nás

Campfire

Připojte se

Campfire