Tipy na výlety, kde se v horkém létě efektivně ochladit
V parných dnech se každý snaží ochladit, jak umí. Někdo popíjí limonádu s ledem, někdo v práci nastaví klimatizaci na maximum, někdo doma pustí větrák nebo si dává studenou sprchu. Při tropických dnech se ale nemusíte jen schovávat uvnitř, abyste vedro přečkali. Efektivně ochladit se můžete i v přírodě. Přinášíme vám několik tipů, kam za příjemným chládkem.
V jeskyních na mikinu, na horách na bundu, i v létě
Koněpruské jeskyně zaručeně ochladí každého, kdo se v létě cítí z panujících veder už úplně vyřízený. Průměrná teplota v jeskyních je totiž 10,6 °C, takže rozhodně doporučujeme přibalit si kalhoty a mikinu. Pokud tedy chcete zažít doslova teplotní šok a pořádné ochlazení, využijte jednu z komentovaných prohlídek, které jeskyně nabízí.
Ještě chladněji je pak v Punkevních jeskyních, kde se průměrná teplota pohybuje mezi 7-8 °C. Ochlazení je tedy zaručeno. Podobná teplota panuje i v Macoše – naší největší propasti. Taky je v ní ale až 99% vlhkost, s čímž je při prohlídce třeba počítat.
A pokud byste toužili po úplném extrému, navštivte šumavskou Kvildu. Tam totiž i během léta padají teploty pod bod mrazu.
Kam za chládkem v Praze?
Chladněji než venku bude také v pražském podzemí Staroměstské radnice. Románsko-gotický podzemní komplex středověkých sálů a tunelů je největším v Praze. V rámci prohlídky se dostanete až 8 metrů pod úroveň ulice. Což zároveň znamená výrazně chladnější klima 🙂
V Bubenči můžete navštívit starou čistírnu odpadních vod. Ovšem pozor. Ačkoli název možná nezní nic moc, tak tato čistírna je od roku 2010 zařazena mezi naše národní kulturní památky. Dokonce se usiluje o její zařazení mezi památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nečekejte proto nějaké špinavé a poničené prostory. Naopak. Při prohlídkách, které jsou možné pouze s průvodcem, si můžete prohlédnout dochované prostory původních technologických zařízení. Samotná čistírna byla postavena v letech 1901 – 1906, a jde tak o zajímavý vhled do více než 100 let staré historie. A pochopitelně – je tam příjemně chladno.
Příjemné ochlazení na vás ale čeká i přímo na Václavském náměstí, ačkoli o tom mnoho lidí neví. Nachází se přímo pod hotelem Jalta, a je to její protiatomový kryt. Vešlo by se do něj celkem 150 lidí a měl by vydržet i útok jadernými zbraněmi. V současné době je několik místností zpřístupněno veřejnosti, a tak pokud se uprostřed rozpáleného dne ocitnete přímo v centru, může vám tento kryt přinést příjemné a chladivé osvěžení.
Co se děje kolem nás