Používat kompostér i během zimy?
Používat kompostér i během zimy? Jde to, stačí na to kompostér připravit. A na to je teď ideální čas
Kdybychom vzali veškerý odpad, který domácnosti vyprodukují, a roztřídili ho, tak podle společnosti Kokoza bude skoro polovinu obsahu tvořit bioodpad. To znamená například lógr z ranní kávy, vylouhované čajové lístky, plata od vajec, ale i zbytky ovoce a zeleniny nebo zbytky květin a rostlin. Počítají se ale také například ruličky toaletního papíru, shrabané listí nebo větve.
To vše lze zužitkovat v rámci kompostování, ať už máte kompostér na zahradě, nebo malou verzi přímo v domácnosti. Spoustu lidí se přitom domnívá, že zejména u zahradního kompostéru se dá kompostovat jen od jara do podzimu. Během celé zimy tak spoustu odpadu končí ve směsné popelnici a posléze na skládce. Tam už ale žádnou parádu neudělá, což je škoda. Kompostovat se přitom dá i v zimě.
Biologické procesy v kompostu totiž probíhají nonstop
Proces kompostování běží bez přestávky, což znamená, že kompostér je aktivní i během zimy. Je sice pravda, že během zimních měsíců je průběh výrazně pomalejší, avšak stále aktivní. Pokud tedy máte kompostér, byla by škoda ho na podzim neprodyšně uzavřít až do jara. Naopak při dodržení několika zásad ho můžete pohodlně využívat celou zimu.
Podzim je ideální čas pro přípravu zásob
Podzim je přitom ideální období, kdy je dobré shromáždit co nejvíce bioodpadu v rámci přípravy na zimu. Spadané listí, naposledy posečená tráva, trus od králíků či kuřat, ale i použité kuchyňské papírové utěrky nebo větve či štěpka, to vše se na podzim a během zimy hodí. A využít se dá dokonce i popel, pokud je dřevní a ne uhelný.
Kompostér chce na podzim malou prohlídku
Je to jako s pěstováním rostlin. I kompost by měl mít svou ideální vlhkost, tedy ani suchý, ani moc mokrý. Zkrátka tak akorát. V rámci podzimní prohlídky tedy kompostér nechte buď prolít deštěm, to v případě, že je suchý, a nebo přidejte výrazný podíl hnědé složky. To v případě, že je moc mokrý. Tady využijete všechny větvičky, shrabané listí, případně i piliny, slámu nebo i papírové kartony.
Poté, co má kompostér ideální strukturu a vlhkost, přisypejte navrch silnou vrstvu hnědé složky. Například u shrabaného listí se doporučuje ho ještě přejet sekačkou a nadrtit, aby rychleji tlelo. Silná vrstva hnědé složky bude na kompostéru působit jako izolační vrstva. Ta bude celou zimu hřát a kompost díky tomu v zimě nepromrzne. To ocení hlavně žížaly, které se před chladem ukrývají hlouběji v kompostu, kde je teplo.
Kompostér na závěr přikryjte. Některé mají vlastní plastovou stříšku, kterou stačí na zimu zavřít. Ty, které ji nemají, je potřeba překrýt černou plachtou.
Jak kompostovat v zimě?
A jak potom kompostér během zimy používat? Úplně stejně, jako kdykoli během roku. Pouze se doporučuje, aby se v zimě více než v ostatních ročních obdobích dodržovala zásada, kdy se bioodpad do kompostéru přidává najednou, například po naplnění celého koše na bioodpad. Pro procesy uvnitř kompostéru je přirozenější, když dostanou jednou za týden pořádnou dávku bioodpadu, než kdybyste do kompostu přisypávali každé ráno zbytky z předchozího dne.
Takže zkrátka jednou za týden odklopit stříšku, vysypat nový příděl bioodpadu a případně přidat další část hnědé hmoty, kterou můžete mít celou zimu připravenou vedle kompostéru.
Co se děje kolem nás