Newsletter / 14.08.2024

Jak ochladit byt v tropických vedrech?

Campfire background

Tropických nocí u nás v posledních letech přibývá. Za nocí, když teplota neklesá pod 26 °C, nám ani celonočně otevřená okna nezajistí příjemný chládek. Jak si tedy pomoci jinak?

Hodně za vás mohou udělat i obyčejné žaluzie, pokud je používáte správně. Zvláště ty hliníkové fungují na principu, kdy ve dne chrání před sluncem i tím, že do sebe absorbují část tepla. V noci zahřáté stažené žaluzie naopak byt ohřívají, a proto je potřeba je po setmění vytáhnout nahoru.

Ještě lepší službu pak udělají předokenní žaluzie. Jejich účelem je nejen správná regulace světla v interiéru, ale v létě také brání přehřívání bytových jednotek. Díky umístění na venkovní části oken se totiž teplo do místnosti prakticky nedostane.

Pokud v bytě žaluzie nemáte, můžete využít i závěsy či záclony a jejich přirozené vlastnosti. Přes noc vyvětrejte, aby se vzduch v bytě alespoň trochu ochladil, a přes den naopak závěsy zatáhněte, aby se byt nepřehříval. Namočením závěsů si pak i přes den uděláte doma snesitelnější prostředí. Mokré závěsy totiž zvýší vlhkost v místnosti a sníží teplotu vzduchu, který by do bytu proudil zvenčí.  Můžete je buď namočit ve vodě a pověsit, nebo postříkat rozprašovačem na rostliny.

 srcset=

Podobně můžete domácnost ochladit i tím, že ji vytřete co nejstudenější vodou, případně když necháte stát ve dřezu, umyvadle a vaně několik cm vody. Jejich odpařováním se vzduch opět trochu ochladí. Také se doporučuje nechat zmrazit lahev s vodou v mrazáku a pak ji postavit před zapnutý ventilátor. Jen pozor na to, že lahev musí být plastová. Skleněné lahve mají tendenci vlivem změny teplot praskat a uklízení střepů v parném létě jednoho spíš rozpálí než zchladí, a to i když střepy přinášejí štěstí 🙂

Efektivnější, ale pochopitelně nákladnější variantou je pak pořízení klimatizace. O ty je letos i vlivem veder o desítky procent vyšší zájem než loni. Pořizovací cena se ale často blíží 10 tisícům korun a leckdy vyžaduje i stavební úpravy.

Na horké dny a řešení s tím spojené se ale dá myslet už při koupi bytu. V JRD s vedry počítáme a naše projekty vždy v nějaké formě chlazení bytu řeší.

 srcset=

Naší aktuální novinkou je stropní sálavé chlazení, které jsme zabudovali do bytů u prémiových projektů Císařská vinice a Bella Vista v pražské Troji. Otopnou soustavu potrubí jsme nainstalovali do betonových desek ve stropě, přičemž v létě se otopná soustava přepne na chladící verzi. Takže zatímco v zimě potrubím cirkuluje horká voda, v létě se mění na studenou. Jan Řežáb, zakladatel a majitel JRD, tuhle novinku podrobil zátěžovému testu a kromě sálavého chladu naměřil teploty konstrukcí 19 °C.

Kromě toho ale pro tepelnou pohodu využíváme i pasivní řešení. Lodžie, balkony i visuté střechy stavíme v takovém úhlu, aby přirozeně ovlivňovaly směr slunečních paprsků a zajistili pasivní stínění. Při výstavbě pomocí zateplení a oken s trojskly dosáhneme pasivního obalu budovy, který nepropustí teplo a opět tak pomáhá k tomu, aby se domácnosti nepřehřívaly.

Do bytů také v rámci našich standardů instalujeme předokení žaluzie, které napojujeme na systém chytré domácnosti. Díky tomu aktivně regulují světlo v interiéru a brání tak přehřívání za letních veder.

A samozřejmě nesmí chybět zelené střechy, o kterých se už dnes ví, že zadržují vodu a ochlazují okolí, čímž brání tomu, aby se celá budova přehřívala.

Pokud tedy v dohledné době uvažujete o pořízení bytu, ptejte se už na prohlídce, jak si developer poradil s tepelným komfortem během letních měsíců. 🙂

Co se děje kolem nás

Campfire

Připojte se

Campfire