Fascinující mrakodrapy

Jak vznikla první myšlenka na mrakodrap? Díky manželce jednoho architekta. Ta totiž prý jednoho dne položila těžkou knihu na ptačí klec, která takovou zátěž bez problému vydržela. A její manžel si uvědomil, že i zdánlivě křehká konstrukce může unést velké zatížení. Následně pak navrhnul úplně první mrakodrap na světě. Mrakodrapy jsou opředeny mnoha zajímavostmi a perličkami. A my jsme si jich pro vás pár připravili.
První mrakodrap na světě? Dnes by to byl obyčejný dům
Za první mrakodrap moderní doby je všeobecně považována budova Home Insurance Building v Chicagu. Byla postavena v roce 1885, přičemž měřila 42 metrů a měla deset pater. Z dnešního pohledu jde o normální dům, nad kterým bychom se ani nepozastavili, ale v tehdejší době šlo o technický zázrak.
Jeho zrození ale předcházela tragická událost. V říjnu 1871 totiž v Chicagu vypukl požár a jeho následkem zemřely stovky lidí. Třetina města byla požárem úplně zdevastovaná, zejména proto, že v tehdejší době bylo velmi běžné mít dřevěná obydlí. Ve snaze předejít podobným tragédiím v budoucnu se proto nové budovy začaly stavět hlavně z nehořlavých materiálů. Mrakodrap Home Insurance Building se tak od původních staveb odlišoval právě železnou konstrukcí a obvodovým pláštěm z cihel. Architekt totiž navrhl nehořící ocelový skelet, který nesl celou tíhu stavby. Do dnešní doby se však budova nedochovala. Byla stržena v roce 1931.
Nejstarší mrakodrap moderní doby?
Za nejstarší stojící mrakodrap je tak označována Park Row Building. Byla dokončena v roce 1899, má 119 metrů a 30 pater. V letech 1899–1901 byla nejvyšší budovou na světě.
První český mrakodrap
Mrakodrapy máme kupodivu i v Česku. 🙂 Za první český mrakodrap bývá považován Dům Radost na pražském Žižkově. Stavba patřila k nejmodernějším a nejradikálnějším stavbám své doby. S výškou 52 metrů byla do roku 1937 dokonce nejvyšší budovou v Československu.
Nejvyšší český mrakodrap
V současné době ale drží prvenství Brno, a to již více než 10 let. Za současnou nejvyšší budovu v Česku je totiž už přes 10 let považována brněnská AZ Tower. Mrakodrap je vysoký 111 metrů a byl dokončen v roce 2013. Budova má třicet nadzemních a dvě podzemní podlaží.
Nejvyšší světový mrakodrap
Nejvyšší budovu světa bychom našli v Dubaji. Je jí ikonická Burj Khalifa s výškou 828 metrů. Dokončena byla už v roce 2010 a překonala tehdy všechny dosavadní rekordy. Stavba kombinuje prvky moderní architektury a inženýrských inovací, přičemž její design byl inspirován přírodními tvary a tradiční islámskou architekturou.
Nejužší mrakodrap světa
Mrakodrapy bývají různě vysoké a různě široké. Za nejužší mrakodrap na světě je považován Steinway Tower v New Yorku. Budova měří 435 metrů, ale její šířka je pouhých 18 metrů. Její poměr výšky k šířce je tak přibližně 24:1, což je velmi atypické. Tento extrémně štíhlý mrakodrap, dokončený v roce 2022, patří mezi nejluxusnější rezidenční stavby na světě a je ikonickým příkladem moderní architektury na Manhattanu.
Chcete nahlédnout do budoucnosti?
Současné mrakodrapy jsou v mnohém fascinující. Pro architekty jsou ale často výzvou, která je pohání k navržení ještě netypičtějšího a unikátnějšího mrakodrapu. A moderní architektura nabízí spoustu možností, kde se fantazii meze opravdu nekladou. Zajímá vás, kam až sahá představivost některých architektů? Mrkněte na některé nápady níže.
Co takhle mrakodrap k přepravních kontejnerů?
Slumy nejsou moc přívětivými oblastmi k žití. Čínská firma CRG Architects se proto rozhodla udělat ze slumů lepší místo a navrhla mrakodrapy z přepravních kontejnerů. Rozvojové země by tímto způsobem mohly vyřešit problém bydlení pro chudé. První prototyp je prý v plánu pro Bombaj.
Nexus Tower
S velmi netypickým návrhem přišla londýnská skupina PLP Architecture. Vytvořila návrh na čínský mega projekt Nexus Tower, kde má budova dokonce tři otočná podlaží.
Dragonfly building
Zajímavé nápady ale mají i jinde na světě. V New Yorku se dlouhodobě snaží řešit otázku stále se rozrůstajícího města. Podle belgické firmy Vincent Callebaut Architectures je jednou z možností Dragonfly Building, kterou sami navrhli. Ta svým tvarem připomíná křídlo vážky a jednou by mohla vyrůst v New Yorku na Rooseveltově ostrově.
Dynamický mrakodrap
Už jste někdy viděli rotující mrakodrap? Možná to dlouho nepotrvá a budete mít tu možnost. Architekt David Fisher totiž navrhl mrakodrap, ve kterém by se všechna patra otáčela. Přičemž těch pater by bylo celkem 80. Budova přitom nemá vydávat žádné zvuky a dokonce má být energeticky soběstačná. A to díky otáčení, které vygeneruje energii, v kombinaci se solárními panely.
Co se děje kolem nás