Dřevostavba jako rezidenční bydlení? Ve světě běžná věc, u nás novinka
Zejména v posledních letech výrazně graduje trend dřevostaveb a důraz na udržitelnou výstavbu či udržitelné a zdravé bydlení se konečně dostává výrazněji do popředí. Nejde ale ani tak o novinku, jako spíše o návrat ke kořenům.
V Česku máme dřevostavby i z 15. století
Na našem území máme řadu dřevěných staveb, které jsou i několik set let staré. Například v letech 1667 – 1670 byl v obci Fláje postaven celodřevěný kostel. Ten mimochodem dodnes stojí a je chráněn jakožto kulturní památka České republiky.
Dřevo se však historicky využívalo i například ke stavbám horských chat. Postupně se ze dřeva začaly stavět i rodinné domy a zejména v posledních letech pak i rezidenční budovy.
Blíže přírodě, ekologicky a rychleji
Dřevostavby totiž nabízí řadu pozitivních vlastností. V domácnosti pomáhá dřevo udržovat ideální vlhkost vzduchu a navíc působí antibakteriálně. Má také dobré izolační vlastnosti, takže udrží stabilní teplotu v domácnosti i v letních i zimních extrémech. Už jen samotná přítomnost dřeva se ale může odrážet i na naší psychice. Dřevo totiž pomáhá snižovat množství stresu a pozitivně působí na naši psychiku.
Oproti zděným či panelovým domům jsou také dřevostavby výrazně ekologičtější. Vytváří totiž méně odpadu a dopad na životní prostředí je tím pádem nižší. A v neposlední řadě jsou dřevostavby často postaveny výrazně rychleji než zděné domy. Mají totiž méně stavebních fázi a často se používají už hotové předem vyrobené prvky.
Výměnou nejen za dražší pojištění
Dřevo je však pořád organický prvek, a tak je potřeba počítat i s jeho negativními vlastnostmi. Věkem pracuje, reaguje na změny a je možné, že dřevěné schody budou časem vrzat. za 20 let sem tam zavržou.
Má také horší izolační vlastnosti. Abyste proto neslyšeli, že v patře nad vámi běhají děti nebo někdo v rámci ranní rozcvičky skáče přes švihadlo, je potřeba mít kvalitně vypracovaný projekt, který si s odhlučněním poradí.
A některé pojišťovny následně nižší odolnost dřevostaveb zohledňují při pojištění nemovitosti. Často jsou tak pojistky na dřevostavby o něco dražší než u zděných domů.
Dřevostavba jako rezidenční bydlení
Pod dřevostavbou si nejčastěji představíme rodinný dům. Současným trendem jsou ale dřevostavby coby rezidenční budovy. Například v roce 2019 dokončila firma Handler Bau GmbH ve vídeňské čtvrti Seestadt stavbu 24 podlažní dřevěné hybridní budovy. Jde o nejvyšší dřevěnou hybridní budovu ve střední Evropě. Ve stejném roce byla dokončena stavba rezidenční dřevostavby v Lisabonu, kterou navrhla architektonická kancelář Plano Humano Arquitectos. A postupně se takové bydlení dostává i do Česka. Například v pražských Řeporyjích aktuálně vzniká 12 podlažní dřevostavba s názvem Timber Praha.
Co se děje kolem nás