777 889 955
CZ / ENRU

Pasivní domy: šetrné k financím i přírodě


Kupujete byt? Pak musíte pečlivě zvážit svou investici a započítat i náklady, které budete další desítky let pravidelně platit za energie. Vzhledem ke stále rostoucím cenám to rozhodně nebude málo. Ideálním řešením jsou zdravé a úsporné pasivní domy.

Bydlení, které šetří vaše zdraví i peněženku

Pasivní domy splňují ještě přísnější kritéria než nízkoenergetické domy. Dokážou oproti běžným novostavbám snížit náklady na vytápění o 85 % – třeba využitím tepla, které domácnost přirozeně vydává – a zachovat přitom čerstvý a bezprašný vzduch.

 • Ročně pasivní dům nesmí za vytápění spotřebovat více jak 15 kWh/m2 (oproti 50 kWh/m2 u nízkoenergetických domů). Běžná novostavba přitom protopí až 90 kWh/m2 za rok.
 • Obytné místnosti pasivních domů s velkými prosklenými okny jsou orientovány na jih a dovolují tak vyhřívat pokoje slunečním zářením i v zimních měsících.
 • Kromě dokonalého zateplení zdí a oken pasivní domy disponují automatickým systémem řízeného větrání s rekuperací tepla, které se v interiéru tvoří pouhým užíváním bytu.
 • Systém rekuperace tepla využívá pro vytápění tepelnou energii, která se v obytných místnostech přirozeně hromadí – třeba díky slunci, vaření či domácím spotřebičům. Systém rekuperace nasává teplý vydýchaný vzduch a ve výměníku teplo předává čerstvému vzduchu. Ten skrze prachové a příp. pylové filtry pouští zpět do místností.
 • Spolu s rekuperací tedy mluvíme také o automaticky řízeném větrání. Celý systém zaručuje nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu, a to bez nepříjemného průvanu. Pomalá výměna vzduchu v interiéru zachovává nízkou hladinu oxidu uhličitého (CO2) a optimální vlhkost.

10 důvodů ke koupi pasivního bydlení

 1. Maximální úspora za vytápění. Pasivní domy zabraňují tepelným ztrátám a pro zachování teploty v interiéru využívají všechny druhy tepla, které v domácnosti přirozeně vzniká – jako teplo z domácích spotřebičů, z vaření, z lidského těla nebo slunečního záření.
 2. V zimě teplo, v létě chlad. Výkyvy teplot neprospívají našemu pohodlí, ani imunitě. Pasivní byt nepustí letní vedro dovnitř, v horku udrží vnitřní teplotu pod 27 °C. V zimě vás zase netrápí vysušeným horkým vzduchem z radiátorů ani chladem. I kdybyste v zimě netopili, teplota neklesne pod 18 °C.
 3. Zanedbatelné teplotní rozdíly mezi podlahou a stropy. Teplovzdušné vytápění zabraňuje nepříjemnému pocitu studených nohou. Příjemně teplou zem ocení samozřejmě i děti.
 4. Zdravé vnitřní klima. Automaticky řízené větrání zajistí přísun čerstvého vzduchu i v noci, a to bez otevírání oken. Díky tomu si dopřejete kvalitní spánek a přes den vás nebude trápit ospalost, únava ani bolesti hlavy.
 5. Ideální vlhkost. Systém větrání zabraňuje vzniku a šíření nezdravých plísní.
 6. Bezprašné prostředí. Prachové a pylové filtry zajišťují, že se dovnitř nedostane prach a dráždivé pyly.
 7. Stále čistý vzduch. Větrací systém odvádí z místností vydýchaný vzduch a další zplodiny, vznikající např. při vaření, a neustále zajišťuje dostatečný přísun kyslíku
 8. Snížení hlukové zátěže. Perfektní izolace nepropustí rušivé zvuky z okolí.
 9. Investice do budoucnosti. V pasivním domě si zajistíte stejnou kvalitu života až do pokročilého věku. Energetická nezávislost bude vzhledem k vzrůstajícím cenám energií stále potřebnější.
 10. Ekologické bydlení. Pokud snížíte výdaje za energie, snížíte množství škodlivých látek vypouštěných do ovzduší a uděláte něco pro životní prostředí. Pasivní domy často čerpají energii ze solárních panelů, dbají také na přirozený koloběh vody v okolí.

A bonus navíc.... Naše bytové domy jsou výjimečné také tím, že do jejich okolí sázíme vzrostlé stromy a keře vypěstované ve vlastní lesní školce. Noví majitelé se tak stěhují rovnou do příjemného prostředí se spoustou zeleně.

JRD - developer pasivních bytových domů v Česku

Naše společnost se výstavbě pasivních a nízkoenergetických domů věnuje již od svého vzniku v roce 2003. Dosud jsme úspěšně zrealizovali 15 projektů a pokračujeme ve výstavbě dalších. Díky naší historii a bohatým zkušenostem jsme dnes lídrem na trhu energeticky úsporného bydlení.